• Ana Sayfa
  • Haber
  • 11 davada ilk derece mahkemeleri davaya konu yazılım patentini hükümsüz kıldı

11 davada ilk derece mahkemeleri davaya konu yazılım patentini hükümsüz kıldı


Amerikan Yüce Mahkemesinin geçtiğimiz Haziran ayında yazılım patentleri ile ilgili verdiği kararın pratik sonuçları kendini göstermeye başladı. Sonuçlar yazılım patenti taraftarları için pek iyi görünmüyor zira Mahkemenin Alice v. CLS Bank kararından sonra incelenen 11 davada ilk derece mahkemeleri davaya konu patentin hükümsüz olduğuna hükmetti.

haber_grafik

Vox’un hazırladığı grafikte görüldüğü üzere yüce mahkemenin kararından önce de mahkemelerin eğilimi yazılım patentlerinin çoğunluğunu hükümsüz kılmak iken, Alice kararından sonra bu eğilimin daha da artacağı öngörülüyor.

Yüce Mahkeme Alice kararında, yazılım buluşlarının patent koruması için elverişli olduğunu belirtilmiş ancak yazılımın “bir bilgisayarın kendisinin işleyişini geliştiriyorsa … [veya] bir diğer teknolojideki veya teknik alandaki geliştirmeyi etkiliyorsa” patent korumasına tabi olduğu ifade edilmişti.

» Haber Kaynağı: Vox (İngilizce)

Görsel: Flickr/opensource.com

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest