• Ana Sayfa
  • Haber
  • CHP, torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

CHP, torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu


CHP, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan torba yasada bulunan bazı maddelerin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruyu yapan Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yüksek Mahkeme önünde yaptığı açıklamada internet ile ilgili düzenlemelerin iptalinin de talep edildiğini ifade etti.

Torba yasada bulunan internete ile ilgili düzenlemelerin internet özgürlüğüne müdahale olduğunu söyleyen Hamzaçebi, “İnternete ile ilgili olan 2 düzenleme ise internet özgürlüğüne müdahale olarak isimlendirdiğimiz bu maddeleri anayasaya ve Türkiye’nin tarafı olduğu sözleşmemelere aykırı bularak iptal talebinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

Hatırlanacağı üzere, yeni yürürlüğe giren değişiklikler, tüm internet trafik bilgilerinin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) toplanması ve TİB Başkanı’nın talimatıyla internete resen (başvuruya gerek kalmadan) erişim engelleme yapılacak hallere “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” durumlarının eklenmesini kapsamaktaydı.

» Haber Kaynağı: NTVMSNBC (Türkçe)

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest