• Ana Sayfa
  • Haber
  • Torba yasa ile erişim engelleme ve trafik verilerinde TİB’in yetkileri genişletiliyor

Torba yasa ile erişim engelleme ve trafik verilerinde TİB’in yetkileri genişletiliyor


Hürriyet’ten Umut Erdem ve Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre TBMM Genel Kurulu’nda yapılan dünkü görüşmelerde son dakikadaki önergelerle Torba Yasa Tasarısına tüm internet trafik bilgilerinin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) toplanması eklendi. TİB Başkanı’nın talimatıyla internete resen (başvuruya gerek kalmadan) erişim engelleme yapılacak hallere de “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” durumları eklendi.

Erişim Engelleme

Torba Yasa Tasarısının görüşmelerinin son gününde yapılan değişiklikle TİB Başkanı’nın talimatıyla internette resen erişim engelleme yapılacak hallere, “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi” durumları da eklendi. Buna göre söz konusu nedenlerden bir veya bir kaçına bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, internette erişimin engellenmesi TİB Başkanı’nın talimatı üzerine, TİB tarafından yapılacak. Böylece 5651 Sayılı Kanun’da gerçekleştirilen son düzenlemelerle TİB’e verilen idari erişim engelleme tedbirinin uygulama alanı daha da genişlemiş olacak.

Trafik Verileri

Yapılan bir diğer değişiklikle ise artık trafik bilgilerinin TİB’de saklanacak olması şeklinde. Habere göre yetkililer düzenlemenin gerekçesini, “Bir trafik bilgisi mahkeme tarafından talep edildiğinde bu bilginin temin edilip mahkemeye sunulması en az 1 aylık bir süreci kapsıyordu. Bu da birçok konuda gecikmeye neden oluyordu. Trafik bilgilerinin TİB’de tutulmaya başlanmasıyla birlikte, hâkimler bir karar verdiğinde hızlıca hareket etme imkânı olacak” sözleriyle açıklıyor. Hâkim tarafından karar verilmesi halinde TİB’de saklanan trafik verileri ilgili mercilere verilebilecek. 

» Haber Kaynağı: Hürriyet (Türkçe)

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest