• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yeni Android güncellemesiyle verilerin şifrelenmesi fabrika ayarı olarak tanımlanacak

Yeni Android güncellemesiyle verilerin şifrelenmesi fabrika ayarı olarak tanımlanacak


Google’ın Android işletim sisteminin bir sonraki ay yayınlanacak versiyonu kişisel verilerin korunması noktasında önemli bir yenilik içeriyor. Buna göre yeni Android, akıllı telefonlarda bulunan verileri ilk defa fabrika ayarı olarak şifreleyecek. Böylece kullanıcılar herhangi bir ek işlem yapmasa da verileri şifreleniyor olacak.

Şirketin sözcüsü Niki Christoff, yaptığı açıklamalarda verilerin güvenlik güçleri tarafından ele geçirilmesinin artık oldukça zor olacağını belirtiyor:

Üç yıldan fazla süredir Android şifreleme yapabiliyor ve şifre anahtarları cihaz dışında depolanmıyor. Böylece bu şifre anahtarlarının güvenlik güçleri ile paylaşılması da mümkün olmuyor. Yeni Android güncellememizin bir partası olarak, şifreleme fabrika ayarı olarak tanımlanacak, böylece kullanıcılarımızın şifrelemeyi aktif hale getirmeyi düşünmeleri gerekmeyecek.

Apple’ın da geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni gizlilik şartları ile kişisel verileri koruma yöntemi üzerine başlattığı çalışmaların ardından Google tarafından gelen bu haber, mahremiyete duyarlı cihaz geliştirilmesine yönelik önemli bir trendin işareti olarak yorumlanıyor.

2011 yılından beri Android, dileyen kullanıcıları için şifrelemeyi aktifleştirme opsiyonunu tanıyor ancak güvenlik uzmanları çok az kullanıcının bu özellikten faydalanmayı bildiğini belirtiyor.

» Haber Kaynağı: The Washington Post (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest