• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yeni şifreleme yapısı sayesinde iPhone verilerine kimse erişemeyecek: Apple dahil

Yeni şifreleme yapısı sayesinde iPhone verilerine kimse erişemeyecek: Apple dahil


Apple Çarşamba günü yaptığı açıklamada arama izni olsa dahi çoğu iPhone ve iPad ürülerinde bulunan verilerin güvenlik güçlerine verilmesini imkansız hale getirecek bir şifreleme yapısı geliştirdiğini duyurdu.

iOS 8 dahilinde geliştirilen yeni gizlilik politikası, kişisel veriler sorununa teknik bir çözüm getiriyor. Buna göre Apple’ın yeni şifreleme yapısı sayesinde, aygıtın kullanıcısı dışında hiç kimse bu aygıttaki kişisel verilere erişemeyecek, buna Apple da dahil. Apple daha önce hukuken bağlayıcı devlet taleplerine cevap verebilmek üzere bu kişisel verilerin bir kısmına erişebilmek üzere kendisini yetkin kılmışken, yeni politikalara göre devlet bir arama izni ile dahi Apple’a başvursa, şirketin bu talebe yanıt vermesi teknik olarak mümkün olmayacak.

Yeni gizlilik politikasındaki şu ifade dikkat çekiyor:

Rakiplerimizden farklı olarak, Apple sizin şifrenizi alt edemez ve bu sebeple  verilerinize erişemez. Böylece devletin, elinde bulunan iOS 8 aygıtlarından veri çıkarılması için arama izni ile bizden talepte bulunması halinde, teknik olarak bu talebe olumlu yanıt vermemiz olası değil.

» Haber Kaynağı: The Washington Post (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest