• Ana Sayfa
  • Haber
  • BBC ve Guardian: “Google haber linklerini silmeden önce bize danışmalı”

BBC ve Guardian: “Google haber linklerini silmeden önce bize danışmalı”


BBC ve Guardian’ın temsilcileri geçtiğimiz günlerde Google ile bir araya gelerek, unutulma hakkı kapsamında Google’ın arama sonuçarından haber linklerini çıkarması üzerine yayıncıların endişelerini bildirdi.

Google’ın, Londra’daki danışma kurulu ile gerçekleştirilen toplantıda Eric Schmidt de hazır bulunurken; BBC ve Guardian, linkler silinmeden önce kendilerinin haberle ilgili genel duruma ve kontekste ilişkin bilgi vermelerinin faydalı olacağını belirtti.

BBC’nin editoryal politika ve standartlarından sorumlu direktörü David Jordan, kendi şirketlerinin bu tür talepleri inceleyen bir mekanizması olduğunu ve bunun Google’a gelen taleplerin değerlendirilmesi sürecinde önemli bir kaynak olabileceğini belirtti:

Google’ın çevrimiçi bir içeriğe yönlendiren linkini arama sonuçlarından çıkarmadan önce yayıncılara danışması makbul olur. Yayıncılar ilgili içerikle ilgili tüm arka plan bilgilerine ve kavrayışına sahip olduğundan, talebin daha önce yayıncılara ulaşıp ulaşmadığı ve ulaştı ise neden bu talebin yerine getirilmediği veya herhangi bir değişikliğin teklif edilip edilmediği incelenebilir.

» Haber Kaynağı: The Next Web (İngilizce)

Görsel: Flickr/Yang and Yun’s Album

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest