• Ana Sayfa
  • Haber
  • FBI Genel Direktörü, cep telefonu verilerine “ön kapıdan” erişim istiyor

FBI Genel Direktörü, cep telefonu verilerine “ön kapıdan” erişim istiyor


James Comey, Washington’da katıldığı bir düşünce kuruluşu etkinliğinde; cep telefonu verilerinin şifrelenmesinin, hükümete özel erişim imkanı sağlanmadıkça, teröristlerin ve çocuk tacizcilerinin durdurulmasına engel olacağını belirtti.

Hem eş zamanlı iletişim verilerinin hem de depolanan verilerin gittikçe artarak kriptolandığına dikkat çeken Comey, servis sağlayıcıların müşterilerinin verilerini şifreleme yönündeki eğiliminin, devletin suçluları hukuka uygun bir şekilde takip etmesine engel olacağını belirtti.

Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada, hazırladığı notlarda “Adalet, kilitlenmiş bir telefon veya kriptolanmış bir hard disk yüzünden engellenebilir” şeklinde konuşan Comey, 1994’te yürürlüğe giren Hukuki Yaptırımların İçin İletişim Desteği Sağlanması Hakkında Kanun’nun (i.e. Communications Assistance for Law Enforcement Act, CALEA) telefon şirketlerinin FBI’a özel erişim yetkisi sağlamasını şart koştuğunu, bu kanundan sonra çıkarılan hiç bir düzenlemenin yeni iletişim şirketlerini aynı imkanı FBI’a sunmasını şart koşmadığını belirtti. Fakat Comey, CALEA’nın 2004 yılında Skype’ta olduğu gibi IP üzerinden geniş bantlı internet ve ses verilerini içerecek şekilde genişletildiğinden bahsetmedi.

Comey, Apple’ın iOS 8 işletim sistemindeki varsayılan kriptolamanın ve Android için halihazırda opsiyonel olan fakat Android 5.0 Lollipop versiyonun önümüzdeki ay yayınlanmasından sonra varsayılan metot olarak tanımlanacak kriptolamanın, kolluk kuvvetlerinin suçlulara karşı delil tespiti yapmasını engelleyeceğini belirtti. Çözümün, teknoloji firmalarının müşterilerinin cep telefonlarına ve akıllı telefonlarına “ön kapıdan erişim” sağlamasında olduğuna değindi.

“Arka kapı arayışında değiliz” ifadeleriyle şifreleme için yaygınca kullanılan ve kasten zayıflatılmış bir terime atıf yapan Comey, “Biz, açıklık ve şeffaflık içinde ve mahkeme kararları da dahil olmak üzere hukukun ışığında ön kapıyı kullanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

» Haber Kaynağı: CNET News (İngilizce)

Görsel: Flickr/Yuri Samoilov

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest