• Ana Sayfa
  • Haber
  • Unutulma hakkı kararından en çok etkilenen servisler Google ve Facebook oldu

Unutulma hakkı kararından en çok etkilenen servisler Google ve Facebook oldu


Google’ın geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan şeffaflık raporuna göre, Unutulma Hakkına ilişkin olarak verilen Adalet Divanı kararından en çok etkilenen internet siteleri Facebook ve Google oldu.

Google’ın online şeffaflık raporundaki son güncellemeyle birlikte, kullanıcıların mahremiyetlerinin korunmasına aykırı içeriklerin silinmesi yönündeki talepleri sonucunda, Google’ın diğer internet siteleri arasında en çok Facebook’taki içeriklere link veren arama sonuçlarını sildiğini belirtti.

Google’ın iki servisi –Youtube ve Google Groups online forumu- da bu taleplerden en çok etkilenen servisler arasında.

Linkler, Avrupa Birliğinin, kullanıcıların kendileri hakkında bilgi içeren linklerin, bu linklerin silinmemesi için zorunlu bir sebep oluşturan kamu yararı unsuru olmadıkça, silinmesini talep etmesine olanak tanıyan bir düzenlemesi sonucunda siliniyor.

Avrupa Adalet Divanı Mayıs ayında mahremiyet hakkında bu kararı verdiğinden beri Facebook içeriklerine link veren 3.300’ün üzerinde link silindi. Google’ın geçtiğimiz Perşembe günü yayınladığı bir rapora göre, bu rakam Google’ın arama sonuçlarından sildiği 169.500 sonucun yüzde 1.9’unu oluşturuyor.

Facebook yetkilileri, bu rapor üzerine yorum yapmayı reddetti.

Yeni Zelanda menşeli bir sosyal medya olan Profile Engine ve çevrimiçi bir arkadaş bulma sitesi olan Badoo da kendilerine yönlendirilen linklerin en çok silindiği internet siteleri arasında.

» Haber Kaynağı: New York Times (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest