• Ana Sayfa
  • Haber
  • Avrupa Parlamentosu Google’ı bölmeye çalışıyor, ABD endişeli

Avrupa Parlamentosu Google’ı bölmeye çalışıyor, ABD endişeli


Reuters tarafından görüldüğü iddia edilen bir taslağa göre, Avrupa Parlamentosu, üye ülkeleri internet servislerini ayırmak konusunda çağrı yapmaya hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosunun maksadının Google’ın bu alandaki yıllardır süren tekelinin sona erdirilmesi olduğu söyleniyor.

Taslakta Google veya herhangi bir arama motorunun ismen geçmediği belirtiliyor. Ancak Avrupa için %90 pazar payına sahip Google’ın sahip olduğu tekelin, taslağın hazırlanmasındaki saiklerden olduğu düşünülüyor. Taslakta “… Komisyonu, uzun vadeli potansiyel bir çözüm olarak arama motorlarını diğer ticari servislerden ayırmayı içeren teklifleri değerlendirmeye çağırıyor.” ifadeleri yer alıyor.

ABD yetkilileri, bu durum üzerine, geçtiğimiz Salı günü Google’ın bölünmesi için AB kanun koyucuları tarafından hazırlanan plan hakkında çekincelerini belirtti. ABD yetkilileri, yaptıkları açıklamada politikacıların Avrupa Birliği’nin güvensizlik esasına dayalı politikasının dünyanın en yaygın internet arama motorunu etkilememesi gerektiğini vurguladı.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest