• Ana Sayfa
  • Haber
  • ABD’li yazarların, Google’ın taradığı kitaplar için ücret talebi Temyiz Mahkemesi’nde

ABD’li yazarların, Google’ın taradığı kitaplar için ücret talebi Temyiz Mahkemesi’nde


Geçtiğimiz Çarşamba, ABD’li avukat Paul Smith, ABD’li yazarlar cemiyeti (Authors Guild) adına, Google’ın milyonlarca kitabı dijital kütüphane oluşturmak için taramasının hukuka aykırı bir biçimde yazarları telif hakkı ücretlerinden, lisans sözleşmelerinin gelirlerinden ve satışlardan elde edilecek gelirlerden mahrum etmesi gerekçesiyle ABD Temyiz Mahkemesi (Appeal Court)’ne başvurdu.

Paul Smith, ABD Temyiz Mahkemesi 2. Dairesinde sunduğu iddialarında, Google Books projesinin, Google’ın “hükümdar hazinesi” hükmünde olan arama motorunu korumak için çıkarılmış olduğunu ve “tabiatı gereği ticari”, hukuka aykırı bir müdahale olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Google’ın avukatlarından Seth Waxman, projenin insanların kitapları bulması için bir “devrim” niteliğinde olduğunu ve yazarların iddialarının aksine kitapların okuyuculara tanıtımını yaparak satışlarını arttırdığını ileri sürdü.

İlgili temyiz, süregelen uyuşmazlığın Kasım 2013 tarihinde New York Federal Mahkemesi Hakimi Denny Chin tarafından reddedilmesi üzerine yapıldı. Chin, teknoloji devinin 20 milyondan fazla kitabı tarayıp bunların içinden küçük kısımları yayınlamasının, ABD Telif Hukukunda “adil kullanım hakkı” teşkil ettiğine, bu sistemin yazarların haklarını yeterli seviyede korurken kamu menfaatine büyük katkıda bulunduğuna hükmetmişti.

Temyiz mahkemesinin kararını en az birkaç ay sonra vermesi bekleniyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest