• Ana Sayfa
  • Haber
  • Almanya, Amerikan internet monopollerine karşı ağ tarafsızlığını desteklemiyor

Almanya, Amerikan internet monopollerine karşı ağ tarafsızlığını desteklemiyor


Amerika ve Avrupa arasındaki internetin kontrolü mücadelesinde yeni bir cephe daha ortaya çıkıyor: Ağ tarafsızlığı. Hatırlanacağı üzere Kasım ayınca ABD Başkanı Barack Obama, Federal Komünikasyon Komisyonu’ndan interneti kamu hizmeti kategorisinde değerlendirerek ağ tarafsızlığının garanti altına alınmasını talep etmişti.

Diğer yandan Almanya ağ tarafsızlığı konusunda oldukça farklı bir yaklaşım benimseyecek gibi görünüyor. Zira Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçtiğimiz hafta katıldığı bir Vodafone etkinliğinde devletin, telekom şirketlerinin yüksek hızda “özel servisler” sunmasına izin vermesi gerektiğini belirtti.

Deutsche Telekom -ülkenin eski milli telekom şirketi- uzun süredir ağ tarafsızlığını Amerikan şirketlerinin monopollerini yenmek için bir engel olarak gördüğü biliniyor. Şirketin sözcüsü Philipp Blank bu bağlamda “Halka pazarlandığı haliyle ağ tarafsızlığı, gerçekte, Amerikan şirketlerine tanınan bir imtiyaz statüsünde.” ifadelerini kullanmıştı.

» Haber Kaynağı: The Wall Street Journal (İngilizce)

Görsel: Flickr/World Economic Forum

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest