• Ana Sayfa
  • Haber
  • İnternette Özgürlük Raporu’na göre sansürde en fazla gerileyen ülkeler Türkiye ve Rusya

İnternette Özgürlük Raporu’na göre sansürde en fazla gerileyen ülkeler Türkiye ve Rusya


2014 yılı ülkemizde de şahit olduğumuz üzere internetin nasıl kontrol edilebileceği üzerine devletlerin çalışmalarının yoğunlaştığı bir sene oldu. Amerikan düşünce kuruluşu Freedom House’un yayınladığı geleneksel yayınladığı raporu “İnternette Özgürlük 2014” verilerine göre bu durum iyiye bir işaret değil.

Rapora göre baskıcı devletler artık “teknik olarak sansürlenmemiş internet” kavramına yöneliyor. Buna göre, yeni trend, sansürün, kullanıcı içeriği girmeden önce onu alıkoyacak yasalarla internet içeriğini kontrol altında tutmak şeklinde. Yine 65 ülke içerisinden 36 tanesinde internet özgürlüğü 2014 yılında gerilemiş durumda.

Bir diğer büyük endişe ise “kartopu etkisi”. Raporda şiddetle dile getirilen bu çekinceye göre, her geçen gün daha fazla devlet bahsedilen bağlamda sınırlandırıcı kanunlar yürürlüğe koyuyor. Daha fazla devletin bu kanunları benimsemesi ise, sansür niteliği taşıyan bu yasaların kabul edilebilir küresel normlar içerisinde değerlendirilmesine sebebiyet veriyor.

freedom_on_theNet_2014_1

İnternet özgürlüğünde en fazla gerileyen ülkeler

Raporda Türkiye de yer alıyor. Rusya ve Ukrayna ile birlikte 2014 yılında sansür yönünde en fazla ilerleyen ülkelerden biri olan Türkiye ile ilgili raporda şu ifadelere yer veriliyor:

Devlet kurumlarının içerik engelleme üzerine geniş yetkileri ve çevrimiçi ifadelerin kovuşturulması ile devletin yoğunlaştırdığı sansür ile Türkiye 13 puan geriledi. Sosyal medyanın, kamusal bir ifade biçimi haline gelmesi ile, yetkililer YouTube, Twitter ve diğer platformları aylarca -hatta yıllarca- erişime engelledi. Çevrimiçi gazeteciler ve sosyal medya kullanıcıları gittikçe daha artan bir biçimde saldırılara ve cezai soruşturmalara hedef edildi.

freedom_on_theNet_2014_2

Son 5 yılda Türkiye ve Rusya’nın internet özgürlüğündeki yönelimleri

Türkiye, internet özgürlüğü için kısmen özgür kategorisinde yer alırken, basın özgürlüğü için özgür değil kategorisinde bulunuyor. Raporun Türkiye bölümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Görsel: Flickr/Eric Constantineau

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest