• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kaspersky Lab 2045 tahminleri: Robotlar, akıllı evler, 3B yazıcılar, teknofobi ve diğerleri

Kaspersky Lab 2045 tahminleri: Robotlar, akıllı evler, 3B yazıcılar, teknofobi ve diğerleri


Kaspersky Lab uzmanları bilgi teknolojilerindeki gelişmeler ve yönelimleri de dikkate alarak teknolojinin 2045 yılında nasıl bir hal almış olacağına ilişkin öngörülerde bulundukları tahminlerini yayınladı. “İnsanların Yerine Geçen Robotlar, İnsanlara Hizmet Eden Robotlar: Kaspersky Lab 2045 Öngörüleri” başlığıyla Kaspersky Lab’in internet sitesinde yayınlanan öngörülerde ilgi çekici noktalara temas ediliyor.

Robotlar Her Yerde

Öngörülerin başında robotların gelecekteki yeri geliyor. Buna göre milyarlarca insandan oluşan dünya ekosisteminde gelecekte milyarlarca da robot bulunacak ve robotlar ağır, rutin işlerin neredeyse tamamını insanların yerine yapıyor olacak. İnsanlar robotların yazılımlarını geliştirmekle meşgul olacakken, bilişim endüstrisi de kullanıcılar için şimdi uygulama ürettikleri gibi robotlar için programlar geliştirecekler.

Mekanik İnsanlar

İnsanlar ve robotlar arasındaki sınırlar belirli noktalarda belirsizleşecek. Zira yapay organlar ve mikro operasyonları gerçekleştirecek nano robotlar sağlık sektöründe yer almaya başlayacak.Özel sensörler sayesinde insanların sağlık verileri gözlemlenecek ve bunlar bulut tabanlı depolama merkezlerinde yerel doktorların erişimine açılacak. Öngörülere göre tüm bunlar, ortalama yaşam sürelerini önemli ölçüde artıracak.

Akıllı Evler

Şimdileri başlangıç düzeyindeki akıllı evleri şahit oluyor durumda bulunmakla beraber, gelecek tamamen otomatik akıllı evlerin olacak. Enerji, su, yiyecek ve diğer tüketimlerin tamamı yazılımlar tarafından kontrol edilecek ve yönetilecek. Ev sahiplerinin tek sorunu, faturaları ödeyecek miktarda paralarının banka hesaplarında bulunması olacak.

Hiper Zeka

Kaspersky Lab’in hiper zeka öngörüsü oldukça dikkat çekici. Buna göre dijital alter egolarımız, tamamen kendi kendini yönetme yeteneğine sahip global tek bir altyapı içinde birleşecek ve gezegendeki yaşamın yönetimine dahil olacak. Sistem bugünün TOR’u gibi çalışacak ve en aktif ve etkin kullanıcılar moderatör haklarına sahip olacak. Sistem, kaynakların silahlı çatışmaları ve diğer insani aksiyonlara gerek bırakmayacak şekilde insanlar arasında dağıtılmasını sağlayacak.

3B Yazıcılar

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz üç boyutlu yazıcılar da Kaspersky Lab tahminleri içerisinde yer alıyor. Buna göre bazı şeylerin üretimine artık ihtiyaç duyulmayacak. Bunun yerine 3B yazıcılar, gelecekte giysiler ve evlerimiz için ihtiyaç duyacağımız mutfak eşyalarından tuğlalara kadar her şeyi tasarlamamıza ve oluşturmamıza imkan verecek.

Bilgisayarların Sonu

Her ne kadar tüm bu teknolojik evrimin temel yapıtaşı bilgisayarlar olsa da öngörülere göre 2045 yılında onları sadece müzelerde görebileceğiz. Gelecekte veriler üzerine çalışmak üzere tek bir bilgisayara ihtiyaç duyulmayacak. Zira bugünün bilgisayarlarının fonksiyonlarını icra edecek türlü akıllı aygıtlar olacak. Örneğin, finansal analizler bilgisayar başındaki bir muhasebeci tarafından değil, elektronik dokümanlar kullanan bir organizasyonun sunucuları tarafından yapılacak.

Teknofobi

Şimdilerde de kendini gösteren bir eğilim olarak teknoloji muhalifleri veya teknofobi de gelecek öngörüleri içerisinde kendine yer buluyor. “Herkes cesur yeni robot dünyada yaşamaktan heyecan duymayacak.” ifadelerini kullanan Kaspersky Lab, belirli iş sahalarında bu muhalefet sebebiyle teknolojinin kendine yer bulamayacağını ifade ediyor.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest