• Ana Sayfa
  • Haber
  • Federal İletişim Komisyonu, yeni ağ tarafsızlığı kurallarına ilişkin bilgi notunu yayınlandı

Federal İletişim Komisyonu, yeni ağ tarafsızlığı kurallarına ilişkin bilgi notunu yayınlandı


Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Federal İletişim Komisyonunun 2010 yılında yayınlanan ve geçen seneki bir mahkeme kararıyla çoğunluğu hükümsüz hale gelmiş yaklaşık 200 sayfalık ağ tarafsızlığı kuralları genelgesinin yerine geçecek olan uzun bir genelge yayınlanacak. Fakat komisyonun başkanı Tom Wheeler’ın teklifinin 4 sayfalık bilgi notunda genel anlamda içeriğini anlamak için yeterince detay görülüyor.

Yeni düzenleme, İnternet Servis Sağlayıcılarını (İSS), İletişim Kanunu’nun İkinci Bölümü’nde yani telefon şirketlerine ilişkin hükümlerin bulunduğu bölümde düzenleyerek, onlara teleiletişim şirketi (common carrier) niteliği yüklüyor. İSS’lerin internet içeriklerini kısıtlama veya engelleme yetkilerinin olmadığı gibi, içerikleri ücret karşılığında önem sırasına dizme yetkisi de olmayacak. Kurallar; DSL, fiber, kablolu ağ gibi evlere sağlanan internet servislerine uygulanacağı gibi genelde akıllı telefonlar tarafından erişilen geniş bantlı mobil veri ağlarına da uygulanacak.

“Makul ölçüde ağ yönetimi” kavramının suistimale uğrama durumu

Ağ tarafsızlığı avukatları, ayrımcılıkla mücadele politikası için sağlanan istisnaların, ağ tarafsızlığını anlamsız hale getireceğini savunuyor. Wheeler, “makul ölçüde ağ yönetimi”ni savunuyor, gerekçe olarak da, bunun “mobil veri sağlayıcılarının ağlarının teknik ve mühendislik yönlerinden ihtiyaçlarını karşılar” nitelikte olduğunu gösteriyor.

Fakat İSS’ler “makul ölçüde ağ yönetimi” yetkilerini ticari sebeplerle kullanamayacaklar. FİK’in yaptığı açıklama, durumu şu şekilde açıklıyor: “Mesela, bir servis sağlayıcı, müşterisine ‘sınırsız’ veri sunmak konusunda verdiği taahhüdü yerine getirmek için makul ölçüde ağ yönetimine atıf yaparak hile yapamaz”.

Beklenmedik kanunsuz hareketleri engellemek için yeni bir standart geliyor

İSS’lerin tarafsız olmayan yeni bir ağ üretmelerini engellemek için, FİK’in yeni uygulamaların uygulanması konusunda karar vermesine yardımcı olacak “geleceğe yönelik yönetimsel standartlar” öngörülüyor. Tasarı belgesinde tam olarak tanımlanmasa da “Teklifin engelsiz internet yönetimi konusunda İSS’lerin tüketicilera veya ara sağlayıcılara zarar vermesini engelleyici standartlar getireceği” söyleniyor.

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest