• Ana Sayfa
  • Haber
  • Google’ın atadığı danışma kurulu, evrensel unutulma hakkına “hayır” dedi

Google’ın atadığı danışma kurulu, evrensel unutulma hakkına “hayır” dedi


Google tarafından oluşturulan ve Avrupa Adalet Divanı’nın unutulma hakkı kararının uygulanması üzerine bir rapor oluşturması istenen danışma kurulu, şirketin unutulma hakkını Avrupa Birliği yerelinde uygulama kararını destekledi.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Google sekiz kişiden oluşan özel bir kurul oluşturmuş ve Yüksek Mahkemenin kararının uygulanışı üzerine tavsiye talebinde bulunmuştu. Atanan özel heyet, Google’ın baş hukuk danışmanı David Drummond, Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt ile Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, eski bir Alman adalet bakanı ve iki akademisyenin de bulunduğu sekiz şirket dışı üyeden oluşuyor.

Hazırlanan 44 sayfalık raporda kurulun çoğunluğu Google’ın yerel uygulama kararını destekliyor. Kurulan argümana göre Avrupa dışındaki kullanıcıların bilgiye erişim hürriyetleri bulunuyor ve kararın global uygulanmasının getireceği kısıtlamalar, diğer ülkelerin hukuklarını ihlal edebilir. Bununla birlikte kurul, Google’ın, yayıncıların linkleri silindiğinde onlara haber veriyor olmasının isabetli olduğunu ancak yayıncıların itiraz hakkının daha kolay kullanımının sağlanması gerektiğini ifade ediyor.

Kurulda evrensel unutulma hakkını destekleyerek, çoğunluk kararından ayrılan üyeler de bulunuyor. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, ayrılan görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:

Ticari bir şirketin, çalışmalarının duyulması önlenen yayıncılara uygun itiraz prosedürleri sağlanmaksızın bizlerin ifade özgürlüğü ve mahremiyete ilişkin en temel haklarımızın hakimi olmaya zorlandığı bu hukuki duruma tamamen karşı çıkıyorum.

Kurulun hazırladığı raporu aşağıda bulabilirsiniz:

Görsel: Flickr/Yang and Yun’s Album

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest