• Ana Sayfa
  • Haber
  • Avrupa’da ağ tarafsızlığı üzerine sunulan kanun teklifleri “iki farklı hızda” internete kapı açabilir

Avrupa’da ağ tarafsızlığı üzerine sunulan kanun teklifleri “iki farklı hızda” internete kapı açabilir


Geçtiğimiz hafta ABD’nin bu konuda benzer uygulamaları yasaklaması üzerine, Brüksel’de tartışılan kanun teklifleri sonucu Avrupalı internet sağlayıcıları, “iki farklı hızda” internet sağlama imkanına sahip olacak.

Financial Times’ın elde ettiği belgelere göre, AB üye ükeleri, ağ tarafsızlığı için bir kural oluşturacak fakat telekomünikasyon şirketlerine ağın efektif bir şekilde çalıştığından emin olabilmek için internet trafiğinin akışını denetleme imkanı verecek bir kanun teklifi hazırlıyor.

Ağ akışını denetlemeye izin veren fıkraların ağ operatörleri tarafından oldukça hoş karşılanması beklenirken, “açık internet” kampanyalarının taraftarları için gerginlik oluşturması ve Avrupa Parlamentosunun daha liberal üyeleri tarafından tepkiyle karşılanması bekleniyor.

Avrupa konseyi Litvanya temsilcisi tarafından yapılan kanun teklifi, geniş bantlı ağlar için taşınan veriye göre farklı ücret tarifeleri düzenlenmesini yasaklayan Federal İletişim Komisyonu (FCC)’nin (ABD’nin telekom gözlemci kurumu) bu konudaki duruşuna tam bir karşıtlık gösteriyor.

» Haber Kaynağı: Financial Times (İngilizce)

Görsel:Flickr/Backbone Campaign

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest