• Ana Sayfa
  • Haber
  • Çin Hükümeti: Teknoloji firmalarının anti-terörizm yasasından korkacağı bir şey yok

Çin Hükümeti: Teknoloji firmalarının anti-terörizm yasasından korkacağı bir şey yok


ABD başkanı Barack Obama’nın, halihazırda Çin’in meclise sunulmuş anti-terörizm kanununun etkileri ve bu kanunla yapılmak istenen değişiklikleri hakkında uyarması üzerine, Çarşamba günü Çin’in hükümet sözcüsü ilgili kanunun teknoloji firmalarının meşru menfaatlerine etki etmeyeceğini ifade etti.

Çin’in teknoloji firmalarının devlet otoritelerine terörist ataklarına karşı gelmek için arka kapıdan erişim sağlamaları ve şifreleme anahtarları vermelerini gerektiren kanun teklifi, Obama’nın Reuters’a verdiği bir röportajda “Çin’in ABD ile iş yapmak istiyorsa kanun teklifini değiştirmek zorunda olduğunu” belirtmesine neden oldu.

Çin hükümet sözcüsü Fu Ying, şifreleme anahtarları hususunda ABD de dahil olmak üzere birçok batılı hükümetin aynı şekilde Çinli firmaları yurtdışındaki faaliyetlerinde yoğun güvenlik kontrollerine tabi tuttuklarını belirtti.

Fu, ilgili kanun teklifinin Çin İdare Hukuku ile uygun olmasının yanında, Uluslararası yaygın uygulamalara uygun olduğunu ve İnternet firmalarının makul menfaatlerine etki etmeyeceğini belirtti.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Görsel: Flickr/ Υπουργείο Εξωτερικών

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest