• Ana Sayfa
  • Haber
  • Federal İletişim Komisyonu, ağ tarafsızlığına ilişkin yeni düzenlemelerin detaylarını açıkladı

Federal İletişim Komisyonu, ağ tarafsızlığına ilişkin yeni düzenlemelerin detaylarını açıkladı


Geçtiğimiz hafta Perşembe günü, Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission – FCC), geniş bantlı ağ sağlayıcılarını nasıl düzenleyeceğine dair geniş bir açıklama yayınladı. FİK’in açıklamalarının geniş çaplı hukuki çatışmalara yol açması bekleniyor.

Kuralların yayınlanması Komisyonun yeni kuralları iki hafta önce onaylaması üzerine, geniş bantlı internet sağlayıcıları ve teknoloji firmaları kolaylıkla önceden tahmin edildi. Detaylar, 313 sayfalık yeni kuralları ve gerekçelerini içeren bir döküman ile açıklandı.

Yayınlanan kurallar, internet sağlayıcı şirketlerini, kamu kuruluşlarına tipik olarak uygulanan ücret kontrollerinden muaf tutarak internet sağlayıcılarına kesin kuralların nasıl modifiye edilerek uygulanacağını ortaya çıkardı. Fakat yeni kuralların tam metninin yayınlanması, yaygın ve öznelliğin ön planda olduğu düzenlemeler hakkında belirsizlikler ortaya çıkardı.  “Adil ve mantıklı” şekilde yönetmeyi gerektiren geniş çaplı bir madde, FİK’in farklı kişilere farklı uygulamalar yapmasına izin veriyor.

» Haber Kaynağı: New York Times İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest