• Ana Sayfa
  • Haber
  • Obama, şifreleme anahtarlarının hükümete verilmesini gerektirecek Çin yasasını eleştirdi

Obama, şifreleme anahtarlarının hükümete verilmesini gerektirecek Çin yasasını eleştirdi


ABD Başkanı Barack Obama, Çin’in planladığı ve Amerikan teknoloji şirketlerini içine alan yeni kurallarını keskin bir biçimde eleştirdi. Başkan Obama, Çin’in ABD ile iş yapmak istiyorsa, yasanın ilgili kısımlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtirken şu ifadeleri kullandı:

Bu mevzu, Başkan Xi ile doğrudan görüştüğüm bir konu. Onlara şunu gayet açık bir biçimde bildirdik: Eğer ABD ile iş yapmak istiyorlarsa, bu, vazgeçmeleri gereken bir şey olacak.

Çin’in yeni terör karşıtı yasa taslağı; teknoloji şirketlerine, kişisel verilerin korunmasını sağlayan şifreleme anahtarlarını hükümete vermeyi ve bilişim sistemlerine arka kapılar inşa ederek Çinli yetkililere sistem içerisinde gözetim yetkisi tanımayı zorunlu kılıyor.

Çin parlamentosunun bir birimi, ülkenin ilk anti-terörizm yasasının ikinci taslağını geçtiğimiz hafta inceledi ve yasanın önümüzdeki dönemde kabul edilmesi bekleniyor. Yasanın geçen sene yayınlanan ilk taslağı, şirketlerin sunucularını ve kullanıcı verilerini Çin ülkesel sınırları içerisinde tutmayı da zorunlu kılıyor.

» Haber Kaynağı: Reuters (İngilizce)

Statjus

Statjus, bilişim hukuku alanına akademik anlamda katkı sağlamayı amaçlayan ve kullanıcılarına bu alanda içerik sunan bir internet platformudur.

Diğer yazıları için tıklayın:

Menü

Pin It on Pinterest