Kriter:
Görünüm:

Makale

Sloganlar ve Alan Adları


Ekonomik aktörler tarafından pazarlama aracı olarak kullanılan sloganlardan, sadece gerçek dünyada değil, dijital dünyada da faydalanılmaktadır.

Sloganların internet üzerinden korunması, üçüncü kişiler adına tescil edilmiş olan sloganların alan adı olarak kullanılmasını da kapsar. UDRP kararları, sloganların karıştırılma ihtimalinin değerlendirilmesinin, ticari markaların karıştırılma ihtimalinin değerlendirilmesine benzer olduğunu göstermektedir.

Yeni alan adı uzantıları için ikinci başvuru dönemi: Hangi değişiklikler bekleniyor?


Yılbaşından beri, yeni alan adı uzantıları (yeni gTLD’ler) piyasaları sarsıyor. Geleneksel .com ve .fr[1] uzantılarının yanında binden fazla yeni gTLD nihayet kullanıma açılıyor. Henüz 2012’de ICANN, başkanı ve CEO’su Fadi Chéhadé aracılığıyla, yeni alan adları için yeni bir başvuru dönemi açmayı taahhüt etmişti. Henüz netleşmiş bir tarih olmamakla birlikte, prosedürün başlangıç tarihinin 2016’nın başları olacağı söyleniyor.

Sansürü umursamıyor, Twitter ve YouTube’a giriyor, suç mu işliyoruz?


“İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir.”
Jean Paul Sartre

Twitter ve YouTube’a erişim neden engellendi? Bu sitelere erişimin engellenmesi bir mahkeme kararına mı dayanıyor? Alternatif yollardan bu sitelere erişim mümkün mü? Herhangi bir şekilde bu sitelere erişerek, bu internet sitelerinde paylaşımlarda bulunarak, kullanıcılar olarak suç işliyor muyuz? Bu yazıda, bu sorular özelinde son günlerde Türkiye’de yaşanan sansürü ele alacağım.

Alan Adı Tescillerinde Gizlilik ve İlgili ICANN Politikaları


ICAAN tarafından gerçekleştirilen bir 2010 araştırmasına  göre, en sık kullanılan 5 jenerik üst seviye alan adının en az %18’i küresel veri tabanına gizlilik/vekalet hizmetlerinden faydalanarak kayıt yaptırmış durumda. Bu da en azından WHOIS kayıtlarının %18’inin alan adının gerçek sahipliği hakkında doğru bilgi sağlamadığı anlamına geliyor. ICANN ise geliştirdiği politikalarla alan adı tescil kurumlarına alan adı sahipleri hakkında doğru bilgiler sağlayan bir WHOIS sorgulama sistemi kurma sorumluluğunu yüklüyor. Bu noktada sıkça karşılaşılan ikilem şu şekilde: Alan adlarında gizlilik/vekalet konusu, ICANN’in bu politikalarıyla çelişiyor mu? Dahası, alan adlarında gizlilik veya vekalet durumları ile karşılaşıldığında neler yapılabilir? Okumakta olduğunuz makale, bu iki temel sorunun cevabını bulmayı amaçlıyor.

Menü

Pin It on Pinterest