Kriter:
Görünüm:

Video

Çin Seddi’nin ardındaki dünyada sansür ve ifade özgürlüğü


Michael Anti (aka Jing Zhao), bu TED konuşmasında Çin’deki sansür uygulamalarından bahsediyor ve Çin Seddi’nin (i.e. The Great Firewall of China) ardındaki sosyal medyayı açıklıyor. Nadir zamanlarda devletin ifade özgürlüğüne izin verdiği ancak bunun da politik bir araç olarak kullanıldığına değinen konuşmacı, sunumunu sansüre karşı dikkatli olunması ve mücadele edilmesi tavsiyesi ile tamamlıyor.

World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee geleceğin ağı üzerine konuşuyor


World Wide Web’in mucidi Tim Berners-Lee, bu TED konuşmasında geleceğin ağının nasıl şekilleneceğinden bahsediyor. Sunumunda bağlı verilerin (i.e. linked data) bugünki ve özellikle gelecekteki değerini vurgulayan konuşmacı, konuşması boyunca dinleyicilere ağ 3.0 (i.e. web 3.0) veya bir diğer adıyla anlamsal ağ (i.e. semantic web) kavramına ilişkin önemli ipuçları veriyor.

Gündelik siber suçlar ve bunlara karşı neler yapılabileceği


Siber güvenlik uzmanı James Lyne, bu TED konuşmasında dünya genelinde siber suçluların çalışma yöntemlerine ve internete sızdırdıkları virüslere değinirken aynı zamanda bireylerin siber güvenlik hakkındaki farkındalıklarının artırılması gerektiğine işaret ediyor. Konuşması süresince dinleyicilerin verilerine ne kadar kolay ulaşabildiğine ilişkin bir sunum da gerçekleştiren konuşmacı, sunumunu “Kolay hedef olmayın, temel güvenlik tedbirlerini alın” diyerek tamamlıyor.

NSA’den Edward Snowden’ın TED konuşmasına cevap


Edward Snowden’ın TED 2014’e katılarak internetin ve özgürlüklerin nasıl geri alınabileceğine ilişkin konuşmasının ardından NSA Başkan Yardımcısı Richard Ledgett, Chris Anderson’un sorularını yanıtlıyor ve Snowden’ın argümanlarına cevap veriyor. Ledgett konuşmasında özellikle güvenlik ve gizlilik arasındaki dengeden bahsediyor.

Edward Snowden: “İnterneti ve özgürlüklerimizi nasıl geri alırız?”


2013 yazında gün yüzüne çıkan NSA toplu gözetim skandallarını ifşa eden eski NSA çalışanı Edward Snowden, bu TED konuşmasında Chris Anderson’un sorularını yanıtlıyor. İnternetin gözetimi ve internetteki özgürlüklere değinen Snowden, açığa çıkan PRISM, Boundless Informant gibi NSA uygulamalarını da detaylı bir biçimde açıklıyor.

İnternet dünyasındaki siber saldırı çeşitleri


Siber suçlar uzmanı Mikko Hypponen, bu TED konuşmasında çevrimiçi dünyadaki saldırıları üç kategoriye bölüyor ve bunların sonuncusunun devletler tarafından gerçekleştirildiğini belirtiyor. Konuşması boyunca mahremiyet vurgusunu sıklıkla yapan konuşmacı, “Mahremiyet hakkımızdan vazgeçerek, geleceğin devletlerine kör bir biçimde güvenebilir miyiz?” sorusunu soruyor.

“Hack-edilebilir” bir dünya ve teknolojik cihazların güvenlik açıkları


John Hopkins Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümü profesörü Avi Rubin, bu TED konuşmasında neredeyse her cihazın bilgisayar korsanları tarafından kontrolü ele geçirilebilir olduğundan bahsediyor. “Hack edilebilecek” bir dünyaya doğru gittiğimizden bahseden Rubin’in sunumunda verdiği örnekler arasında kalp cihazları, arabalar ve akıllı telefonlar yer alıyor.

NSA’in toplu gözetim programları


Siber güvenlik uzmanı Mikko Hypponen, bu TED konuşmasında 2013 yaz aylarında gün yüzüne çıkan Amerikan Ulusal Güvenlik Birimi’nin (NSA) toplu gözetim programları üzerine konuşuyor. Bir yandan teknoloji devlerinin, bu programlara katıldıkları iddialarını kesin bir dille yalanlamaları ve diğer yandan sızdırılan belgelerde bu şirketlerin isimlerinin yer alması arasındaki çelişkiden bahseden Hypponen, bu şirketlerin kendi hükümetlerince “hacklendiği” ihtimali üzerinde duruyor.

Menü

Pin It on Pinterest